Adresată:
Domnului Marius - Constantin BUDĂI - Ministrul Muncii și Solidarității Sociale
Domnului Tudorel ANDREI - Președintele Institutului Național de Statistică
Din partea: Senator Adrian HATOS
Circumscripția electorală: Nr. 5, BIHOR
Grup parlamentar: PNL
Ședința Senatului din data de: 19 aprilie 2023
Obiectul întrebării: Comercializarea suplimentelor alimentare și asigurarea unor standarde de calitate ridicate – codul CAEN de funcționare al magazinelor naturiste
Stimate Domnule Ministru,
Clasificarea activităților din economia națională – CAEN este aprobată prin Ordinul Președintelui Institutului Național de Statistică nr. 337/2007. Printre obiectivele acestei clasificări se regăsesc: ordonarea informațiilor economice și sociale în conformitate cu modul de organizare și funcționare a societății românești și a economiei naționale, respectiv armonizarea la clasificările utilizate pe plan european și internațional, informează ONRC (https://www.onrc.ro/index.php/ro/caen).
Prin prezenta întrebare doresc să aduc în discuție reglementarea funcționării magazinelor naturiste, precum și a pieței de suplimente alimentare și produse naturiste în general. Întrebarea este cu atât mai relevantă cu cât piața suplimentelor alimentare este bine reprezentată la nivel național și se află în ascensiune. Conform statisticilor publicate de topfirme.com, la sfârșitul anului 2021 funcționau 1365 de agenți economici, reprezentând 0.06% din totalul agenților economici din România. Cumulat, acestea au înregistrat o cifră de afaceri de 242 milioane de Euro (0.06% din cifra de afaceri a României) și un profit de 19.5 milioane de Euro (0.05% din profitul net realizat în România).
Astfel, operatorii care funcționează în domeniul comercializării produselor naturiste își desfășoară activitatea pe codul CAEN 4729 – Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate. Această clasă include vânzarea cu amănuntul de produse lactate și ouă și vânzarea cu amănuntul de alte produse alimentare n.c.a. Având în vedere formularea foarte generală a prezentei clase, codul CAEN 4729 poate fi autorizat de companii din diverse domenii de activitate, fapt care determină o comercializare extinsă a suplimentelor alimentare. Suplimentele alimentare se găsesc în farmacii, drogherii, magazine naturiste, hipermarketuri/supermarketuri, magazine de cosmetice, platforme online de tip marketplace, companii Multi-Level-Marketing (MLM). Deși funcționează după coduri CAEN diferite, atât hipermarketurile/supermarketurile, cât și magazinele de cosmetice, platformele online de tip marketplace și companiile MLM au autorizat codul CAEN 4729 – Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate drept cod secundar de activitate.
Pornind de la rezultatele unui studiu privind profilul consumatorului român de suplimente alimentare și plante aromatice derulat în 2016-2017, Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Bioresurse Alimentare INCDBA semnalează probleme referitoare la expunerea populației la riscuri necunoscute legate de consumarea unor produse a căror calitate și siguranță pot fi neconforme, promovarea excesivă, lipsa de informații corecte și complete, vânzarea produselor fără avertizări privind potențiale efecte secundare care pot rezulta din interacțiunea suplimentelor cu tratamentul medicamentos, automedicație, tratarea ineficientă a unor boli, precum și accesul la suplimente alimentare prin canale necontrolate (exemplu: platforme de tip marketplace, companii MLM).
De asemenea, Consiliul Concurenței din România atrage atenția asupra necesității reglementării comercializării și publicității suplimentelor alimentare. Un demers în această direcție constituie Legea suplimentelor alimentare nr. 56/2021, care prevede comercializarea suplimentelor alimentelor care au în compoziție vitamine și minerale în baza certificatului de notificare emis de Ministerul Sănătății. Totuși, actul normativ nu se adresează și suplimentelor alimentare obținute doar din plante, care pot avea la rândul lor efecte secundare negative.
Totodată, este important de precizat că la nivelul Uniunii Europene, reglementarea suplimentelor alimentare urmărește informarea corectă a consumatorului și protejarea stării de sănătate a acestuia prin responsabilizarea operatorilor și adoptarea unor cerințe ridicate de calitate și siguranță alimentară. Potrivit Comisiei Europene, nouăsprezece state membre au adoptat norme naționale pentru reglementarea utilizării plantelor și asigurarea unui control mai strict al efectelor acestora asupra sănătății.
Luând în considerare aspectele ilustrate, adresez următoarea întrebare:
Vă mulțumesc!
Solicit răspuns scris.
Cu stimă,
Circumscripția electorală nr. 5 – BIHOR